Trabzon’da Genç Bir Seramik Sanatçısı Yetişiyor

437

YADİGAR AYGÜN-EMPATİ HABER

Arkeloji Bölümünü bitirip, Bir yıl mimarlık eğitiminin ardından seramik sanatına ilgisini farketti. Seramik sanat eserlerine olan ilgisi onu Trabzon’da Nevşehir’e seramik eğitimi almak için düştü yollara. Eğitim sonrasında Seramik  Sanat adlı iş yerini açtı. Trabzon’un en genç seramik sanatı Ustası Yücel İnci ile seramik hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Yücel İnci, Trabzonluyum 28 yaşındayım. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü okudum.  Mezun olduktan sonra bir senelik Mimarlık eğitimi aldım fakat bırakmak zorunda kaldım. Seramik sanatına ilgim vardı. Önce Trabzon’da kısa bir süre eğitim aldım. Trabzon’da Tornacılık eğitimi olmadığı için eğitim almak için Nevşehir Avanos’a gittim. Nevşehir’de 5 ay bir süre eğitim aldım. Seramik sanatı ile bir yıldır uğraşıyorum zamanla daha iyi olacağına inanıyorum.

Seramik sanatını nasıl tanımlıyorsunuz?

Seramik sanatı çamura şekil verme sanatıdır. Birçok tekniği var, hatta her ülkenin tekniği faklı Amerikalıların farklı Japonların farklı. Kullanılan malzemeler farklı ama seramik sanatı genel olarak çamura şekil vermektir.

Seramik bir eser oluşturmadan önce nasıl bir hazırlık süreci içerisindesiniz ve seramik sürecinden bahsedermisiniz?

Öncelikle planlıyorum ne yapacağıma karar veriyorum. Kişisel de olabilir müşteri isteğiyle de olabilir, sadece sanatsal kaygıyla olabilir özgün bir eser ortaya çıkartmak için de olabilir. Seramiğin malzemesi kildir. Doğadan alınıp arındırılıp işlenen bazen de olduğu gibi kullanılabilen uygun toprak, suyla yoğrulup, işlenebilir yumuşak kıvama gelince kil seçilen tekniklerden biriyle biçimlendirilir. Ürün, çok hassas bir şekilde kontrollü kurutulmalıdır. Daha sonra seramik için özel olarak üretilmiş yüksek ısılı fırınlarda pişirilerek sertleştirilir. İlk pişirime bisküvi pişirimi denir. Daha sonra boyama tekniklerinden de biri seçilir ve ikinci pişirim yapılır. Bu pişirime de sır pişirimi denir. Sır, doğadan elde edilen bir çeşit cam hammaddelerinin ve katkı maddelerinin yine doğadan elde edilen boyalarla karıştırılmasıyla oluşturulur. Seramiği hem dış etkenlere karşı korur hem de daha estetik görünmesini sağlar. Ayrıca dekoratif ve sanatsal açıdan da ürüne kişilik kazandırır. En son ürünün 8 ile 10 saat arasında soğuma işlemi vardır. Bu işlemin ardından ürünlerimiz hazır hale gelir.

Seramiğin kalitesini belirleyen, onu bir sanat eserine dönüştüren faktörler nelerdir?

Fiziksel olarak kalitesinden bahsedersek bu daha çok kullanılan malzemeyle ilgilidir. Türkiye’de üretilen malzeme de var yurt dışından getirilen malzemede var. İthal ürünler biraz daha kaliteli. Benim kullandığım malzemelerde Türkiye’de ben en fazla 1200 derecelere çıkabilen malzemeler kullandım. İthal ürünlerde ise 1300 derece çıkan yüksek kalite de çamurlar var. Sırlar kaliteyi etkiler, aynı şekilde yurt dışından gelen sırlar daha fazla sıcağa dayanıklı. İllaki Türkiye’de vardır ama ben şuan daha ulaşamadım. Tabi bunlar fiziksel unsurlar. Asıl sanatsal olarak kaliteyi belirleyenler ise ürün ne kadar özgünse o derece kalitelidir. Üretim düşüncesiyle yapılmamış olması aynı üründen yüz tane iki yüz tane olunca bir anlamı kalmıyor bu şekilde olduğu zaman ürünün değeri azalıyor ve sanat açısından kalitesiz ürünler ortaya çıkıyor.

Türkiye’de ve dünyada seramik ürünlere ilgi nasıl?

Yurt dışında daha fazla ilgi var açıkçası. İnstagram üzerinden aldığım istatistikler üzerinden görebiliyorum bunu. Takipçilerimin yüzde yetmiş beşi civarı yurt dışından. Yüzde yirmi beş civarı Türkiye’den. Türkiye’de ise takipçilerim büyükşehirlerden oluşuyor. İstanbul, Antalya, Eskişehir de ilgi daha yüksek Trabzon’da ise yüz de 6 civarında müşterilerim. İlginç biçimde Tahran, Londra’dan daha fazla kişi takip ediyor. Türkiye’de de zamanla takipçilerimin artacağına inanıyorum.

Seramik sanatının öncesi ve şimdiki arasında nasıl bir fark görüyorsunuz?

Açıkçası Arkeoloji mezunu olduğum için biliyorum. Anadolu birçok uygarlığı ağırlamıştır ve birçok kültürü de iç içe barındırmıştır. Çömlekçilik, insanoğlunun evrim tarihinde önemli bir yer tutmuş,  en eski mesleklerden biridir. Arkeolojik buluntularda da öncelikli önem taşıyan parçalardır çömlekler.  Çömlekler en çok bulunan parçalardır ve sahipleriyle ilgili bilgiler verir bizlere. Bütün bunlar gösteriyor ki yüzyıllar boyunca geleneksel biçimde üretilmiş ve kullanılmışlardır. Günümüzde ise ülkemizde bu zanaat ne yazık ki eski önemini kaybediyor. Eski dönemlere ait eserler de özgünlük var aynı konuyu işlemiş olsalar bile daha farklı boyutta işlemişler daha farklı şekilde anlatmışlar yani aynı ürünleri kopya etmemişler şuan eserler üretim tarzında yapılıyor. Teknolojinin gelişimine bağlı olarak alışkanlıkların değişmesi, üreticilerin kendilerini ve teknolojilerini yenileme ve geliştirme eğiliminde olmamaları, Ürünleri geliştirici bir düşünce üretememeleri en önemli sebeplerdir.

Seramiğe ilgi ne durumda ve ürünleriniz talep görüyor mu?

Seramiğe ilgi biraz ekonomik seviyeyle alakalı insanların refah seviyesi artıkça insanlar kendine ait ürün istiyor. Kişisel ürünlere sahip olmak istiyor. Bu şekilde giderse seramik sanatı ürünlerin alımlarının artacağını düşünüyorum. Seri ürünler insanların pek ilgisini çekmiyor niş ürünlere yöneliyor. Bu da seramik için avantajlı bir durum. Trabzon için seramik oldukça yeni sayılır. Özellikle sadece iki tane atölye olduğu düşünülürse bu düşüncemin doğruluğunu daha net bir şekilde anlayabilirsiniz. Tornada üretim tarzında Trabzon’da ilkim. Bunun dezavantajı insanların çok fazla bilmiyor olması diğer taraftan avantajımda var yaptığım işin değeri zamanla artacak olması. Trabzon’da genel olarak süs eşyasında cam ürünler tercih ediliyordu. Çoğu mağaza da cam ürünler satılıyor fakat bunların çoğu el üretimi değil. Seramik aslında diğer cam ürünlerine göre kendini daha belli eder. Evlerde, ofislerde yerini aldıkça bu benim için olumlu olacak. Aslında dizilerde filmlerde bolca seramik eşyalar görülüyor. Bu şekilde ilginin artmasını bekliyorum. Özellikle iç mimaralar bana ulaşıyor kişisel, mekana özel ürünler yaptırmak istiyorlar. Trabzon’da seramik ürünlerde zamanla artış olacak

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir