Bianet Tarafından KurulanToplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Kütüphanesi Yayın Hayatına Başladı

4994

Bianet’in Avrupa Birliği ve İnsan Hakları için Avrupa Aracı(DİHAA) Fonu desteğiyle yürüttüğü proje kapsamında kurulan online kütüphane yayına başladı.

Kütüphane, ” Rehberler”, ”Araştırma ve Analizler” ”Haberler ve söyleşiler”, ”Sözlük” ve ” Kaynakça kısımlarından oluşuyor. http://www.haberdetoplumsalcinsiyet.org/ üzerinden ulaşabileceğiniz kütüphanenin Rehber bölümünde kadınların ve LGBT bireylerinin eşit ve hakaniyetli bir şekilde tasvir ve temsil edilmelerini sağlamak ve toplumsal cinsiyet eşitliğini anaakımlaştırmak için medya çalışanlarının yararlanabileceği ulusal ve uluslararası kaunaklar yer alıyor.

Araştırma ve Analiz bölümünde toplumsal cinsiyet odaklı habercilik konusunda hazırlanmış raporlar,araştırmalar, akademik tez ve makalelerden oluşurken, Haber ve Söyleşi bölümünde kategorisinde ulusal ve uluslararası medyada yayınlanan haberlere erişebilirsiniz.Sözlük bölümünde Inter Press Service’nin(IPS) toplumsal cinsiyet eşitliğini kurum içinden başlayarak haber üretim süreçlerine yerleştirmek için hazırladığı ve Türkiye’de IPS İletişim Vakfı tarafından basılan ”Cins Bakış Sözlüğü” ne ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir