Hayvan Öldüren İnsanda Öldürüyor

401

YADİGAR AYGÜN-EMPATİ HABER

Hepimiz gibi hayvanlarda acıkıyorlar, susuyorlar tıpkı bizler gibi onlarda hastalanıyorlar. Onlar maalesef bizim gibi pek şanslı değiller. Acıklarında ve susadıklarında sokakta yaşam savaşı veriyorlar. Hastalandıklarında eğer biraz vicdanlı bir kişiye denk gelirse belki veterinere götürülüyorlar ki birçok sokak hayvanı veterinere götürülmüyor bile. Yaralı bir şekilde hayat mücadelesi veriyorlar.

Mesela göz enfeksiyonu oluyorlar. Gözümüze en ufak bir şey batsa canımız nasılda yanıyor değil mi? Mesela trafik kazası geçiriyorlar. Ayağımız incinse nasıl canımız acıyor. Tıpkı onlarda bizim gibi acı çekiyorlar. Daha kötüsünden bahsetmem gerekirse eğer çocuklar, yaşlılar, engelliler nasıl savunmasızsa hayvanlar da o kadar savunmasız aslında. Biz insanlar hayvanların canı yokmuş onların canı acımıyormuş gibi şiddet uyguluyoruz. Hatta her gün medyada hayvanlara eziyet eden işkence videosu çeken insanlarla aynı dünyada yaşıyoruz.

Dünya sadece insanlara ait gibi bir yaşam sürüyoruz. Yaşadığınız şehirlere sadece bir dakikalığına bakın. Her yer betonla kaplanmış, her yer rant uğruna evlerin, hotellerin, rezidanceların kapladığı bir yer haline gelmemiş mi? Yeşil alan olarak neler kalmış ellerimizde. Hayvanlara yaşanacak yer bırakmadığımız gibi onların yaşam alanları gasp eder bir hale geldik. Nasıl bizim yaşam hakkımız varsa aynı şekilde onlarında yaşam alanı olduğunun ne yazık ki birçoğumuz farkında değiliz. En kötüsü ise eğitimli insanlar bile bu bilinçte değil.

Bir Canlıyı Öldürebilen İnsanı Öldürmez mi?

Hiç bilimsel eğitim almamış gibi hayvanları istememe lüksüne sahip hissediyorlar kendilerini. Besin zincirinin devam etmesi için sanki biz hayvanlara muhtaç değiliz gibi yaşıyoruz. Yeşil alanların hayvanlara ait olduğunu bilmeden ‘bu hayvan istemiyoruz’ edalarında gezenlere ne demeli. Bizler gibi onların yaşam hakkını kısıtlama hakkını kimden alıyorlar acaba. Öldürülen hayvanlar peki? Öldürme yetkisini nasıl bulabiliyorlar kendinde? ‘Canım şu insanı istemiyor’ dediğimizde o insanı öldürebiliyor muyuz? Ama bir hayvan sebepsiz yere öldürülebiliyor. Hayvanlardan korkan insanlar gözünü kırpmadan bir hayvanı öldürenlerle her gün aynı sokakta, cafede, parkta, dolmuşta, herhangi bir yaşam alanında birlikte yaşıyoruz.

Bir canlıyı öldürebilen insanı öldürmez mi? Yapılan araştırmalarda seri katillerin, cinsel istismarcıların, şiddet uygulayanların, katillerin ilk olarak hayvanlara şiddet uyguladığının daha sorasında diğer savunmasız canlılara yöneldiğinin artık farkında olmalıyız.

Bu katillerle her gün aynı ortamda yaşıyoruz. Türkiye’deki hayvan katliamlarının artık durması gerekiyor. Bizler nasıl can taşıyorsak hayvanlarda can taşıyor.


Savunmasız canlıların sesi ol!
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir