Yağlıdere’den Amerika’ya Uzanan Yolculuklar

151

Doğu Karadeniz’in Giresun ilinin şirin bir ilçesinde yer alır Yağlıdere. İki dağın arasında uzun bir derenin etrafında yaşamını kuran, yemyeşil ağaçların dağları kapladığı, yöre halkının da kışın köylerde yazın gelişiyle yeşile bürünen yaylarda yaşıyor. Kurtuluş savaşı sırasında Rum asıllı Lefter adındaki bir gencin Amerika’ya gidip daha sonra Yağlıdere’ye gelip terzi olan İzzet Eküz’ de yanında götürmesiyle başlıyor, Amerika sevdası yörede. Halkın tek kaynağının fındıkcılığa dayalı olması geçim sıkıntısını da beraberinde getiriyor. İnsanların tanıdıkları sayesinde ‘zengin olurum’ umuduyla başlayan bu göçler aslında birçok sorunları da beraberinde getiriyor. Bu sorunlar; ailelerin dağılması ve babasız büyüyen çocuklar, kaçak yollarla gidip tekrar yöreye dönemeyen bir çok insan Amerika’da kaçak işçi olarak hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Bölünmüş ailelerin bir eşi Amerika’da diğer eşi Yağlıdere’de yani uzun süre ayrı kalan evlilikler, ölen birisi olduğunda kaçak gidildiyse cenazeye gelememek, kaçak değilse de zorla bilet bulup cenazeye yetişmek, yıllarca ülkenden insanından uzak kalmak gibi daha da çoğaltılabilir.

Fındıkçılıkdan Pizzacılığa, Kasiyerliğe, İşletmeciliğe Uzanan Serüven

Amerika’da pizzacı olanda var, kendi lokantasını açanda, petrol istasyonunda çalışan kasiyerde, iş yeri açanda, iş yeri açıp iflas edenlerde mevcut. Genel olarak bakıldığında bu işlerde çalışan Yağlıdereli göçmenler Yağlıdere de asla elde edemeyecekleri kazançlara sahip oluyor. Bu kazançlarıyla girişimci olarak Amerika’da ev alan orada iş yeri açanlar mevcutken kazancını Yağlıdere ve Türkiye’de değerlendirenlerde mevcut.Amerika’da ki Yağlıdereliler genelde pizzacı,boyacı, tır şöförü,kasiyer ve yemek sektöründe çalışıyor.

Yağlıdereliler New Jersey’i Sahiplendi

En çok New York, New Jersey’de yaşayan Yaglıdereliler burada Amerika’nın içinde kendi eyaletlerini kurmuş bir şekilde yaşıyor . Yağlıdere ilçesinin nüfusu 16 bin 797 iken Amerika’da yasayan Yaglıderelilerin nüfusu 2 bini aşmış durumda . 1960’larda başlayan göçler Yağlıdere’den 15 binin üzerinde göç verilmiş durumda. Ayrıca bu durum Amerika’nın 2000 lerde dikkatini çekmiştir.Yağlıderelilere vize almanın çok zorlaştırıldığı Amerika tarafından Yaglıderelilere artık vize verilmediği biliniyor. Yağlıdere’den 2009’da 4, 2007’de 2, 2008’de ise sadece 1 kişiye vize çıkmış. 2000–2010 yılları arasında ABD vizesi alan kişi sayısı ise sadece 100. İnsanlar Meksika ve Kanada üzerinden kaçak yollarla zengin olma umuduyla Amerika’ya gitmeye çalışıyor. Amerika’ya gitmeye çalışırken yakalanıp ülkeye geri döndürülenler olduğu kadar Amerika’ya gitmek için kaçakçılara para kaptırıp iflas edenlerde var. Dört kez Amerika vizesine başvurup artık kara listeye alınanlarda var. Ne olursa olsun yöre de yetişen insanlar Amerika’ya gitmenin bir yolunu bulma peşinde ve Amerika’ya gidip zengin olma hayalleriyle yaşıyor.

 Yağlıdere mi Büyük Türkiye mi?

En ilginç konu ise Yağlıdere ilçesinin küçük bir yer olup Amerika’da Türkiye’den büyük sanılması. Yağlıderelilere en çok yöneltilen soru Türkiye mi büyük Yağlıdere mi?. Bu kadar yoğun bir şekilde Amerika’nın New York, New Jersey eyaletlerine yerleşen Yağlıderelilerin sayısının çok fazla olmasından kaynaklanıyor. Yağlıdere’ye “New Yağlıdere’’ deniyor ve hem yörede hem de ABD’de şöyle bir durum söz konusudur ki Yağlıdere‘den Amerika’ya o kadar göç vermiş ki şuan Yağlıdere’nin nüfusu 16 bin 779 iken Amerika’da yaşayan Yağlıdereli nüfus 20 bini aşmış durumda.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir