Trabzon’da Hayvan Hakları Savunucuları ”Siyasilere Oy Yok” Eylemi Gerçekleştirdi

1237

Türkiye’de Hayvan Hakları ve Doğa Savunucuların eş zamanlı düzenlediği ” Siyasilere Oy Yok” basın açıklaması Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde Trabzon Hayvanları Koruma Derneği(TRAHAYKO) tarafından  gerçekleşti.

Türkiye’de Hayvan Hakları ve Doğa Savunucuların eş zamanlı düzenlediği ” Siyasilere Oy Yok” basın açıklaması Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde Trabzon Hayvanları Koruma Derneği(TRAHAYKO) tarafından  gerçekleşti. Basın açıklamasına Trabzon Yetişme Çağındaki Çocukları Koruma Derneği Başkanı Nuray Usta,  Trabzon Türk Kadınlar Birliği Başkanı Canan Nehbit, Karadeniz İlleri Kadın Platformu Derneği Trabzon Başkanı Aygün Karaduman ve pek çok gönüllü destek verdi.

TRAHAYKO adına KonuşanKonuşan Grup Sözcüsü Gökçen Yarıcı konuşmasında; 2018 seçimleri öncesinde hiçbir ayrım yapmadan tüm siyasi partileri kapsayacak olan ” Doğayı ve Hayvanların Yaşam Haklarını Korumayan SİYASİLERE OY YOK” kampanyasını başlatmış bulunuyoruz.Türkiye çapında siyasi partilerin adaylarını ziyaret ederek Hayvanların Yaşam Haklarını ve Doğayı Koşulsuz koruyacak uygulamaları da içeren bir yasa tasarısının hazırlanması için destek olacaklarına söz vermelerini talep edeceğiz.” dedi.

7 milyon Hayvan Hakları Savunucusu; ”Siyasilere Oy Yok” diyoruz

Yarıca, şu açıklamalarda bulundu;  ”Yıllardır TBMM’de doğanın ve hayvan haklarının korunması için girişimde bulunmayan, masa başında hazırlanan sürgün, ölüm yasa tasarıları ile katliamların daha da önünü açacak teşebbüslere karşı durmayan, belediyelerin katliam ve sürgünlerine seyirci kalan siyasi partilerin tümüne ayrım yapmaksızın sesleniyoruz 7 milyonu aşkın can yoldaşının, doğa ve hayvan hakları savunucuların yıllardır Hayvanları Koruma Kanunu’nun TCK kapsamına, resmi sivil ayırmadan herkesi kapsayacak şekilde geçirilip, hayvana esarete, şiddete, sürgüne, öldürmeye son verilsin, ağır cezalar getirilsin çağrılarına sessiz kalan sürgün ölüm yasa tasarılarını ile sürekli olarak hayvan hakları savunucularını tehdite maruz bırakan partilere oy yok diyoruz.Oylarımızı doğa ve hayvan haklarını savunacağına söz veren, bunun için çalışmalara seçim kampanyası süresince ve sonrasında devam edecek adaylara ve partilere olacaktır. ” diye konuştu.

Basın vasıtası ile adaylara çağrımızdır

Sayın Milletvekille Adayı;

Hayvan Haklarını savunan merhametli ve vicdanlı insanlar olarak yurt genelinde 7000.000 ulaşan can yoldaşı olarak sizlerden taleplerimiz var. 2004yılında(bazı eksikler olmakla birlikte) Dünya’ya örnek çıkartılan, öldürmeyi yasaklayan, sahipsiz hayvan nüfusunun kontrol altına alınması için kısırlaştırma gibi bilimsel yolla yapılmasını, hayvanların her türlü işkence ve eziyetten uzak tutulmasını hükme bağlamış olan Hayvanları Koruma Kanunu’nun sahipsiz hayvanlara ilişkin uygulanması için belediyelere, tüm hayvanlar içinde Orman ve Su işleri Bakanlığı kordinasyonunda kurumlara görevler verilmiştir.Fakat, belediyelerin büyük çoğunluğu kısırlaştırma yapılmadığı için çoğalan hayvanlardan dolayı vatandaştan şikayet geldikçe, toplayıp yok etmeyi, öldürmeyi seçmiştir.Diğer kurumlarda diğer tüm hayvanların yaşam haklarını koruyacak uygulamaları malesef yerine getirmemişlerdir.

Bu bağlamda;

  1. Sahipsiz hayvanlara karşı Belediye şiddetinin ve genel şiddetin durdurulmasını sağlamak için, gündemde olan yasa tasarısının, STK,Meslek Odaları ve gönüllülerinde katılımı görüştükten sonra kanunlaştırılmasına ve kanun TCK kapsamına alınmasına destek olacağınıza,
  2. Hayvanlara eziyet işkence edeb-n ve zulmedenlerin normal vatandaş ve ya Resmi Görevli ayrımı yapılmadan yagılanmasının üzerinde değişiklik çalışmaları yapılmakta olan Hayvan Koruma Kanunu’nda yer almasının sağlanmasına destek olacağınıza,
  3. Hayvanların kaçak üretimine, satışına, yasa dışı ithalatı ve internet ortamındaki her türlü yasadışı ve yayınlarına, hayvan deneyleri, hayvanat bahçeleri, yunus parkları, sirklere, horoz ve hayvan köpek dövüşlerine, at ve eşek, katır gibi yük hayvanlarının zulüm altında kullanılııp sonra kesime gönderilmesine, avcılık ve yaban hayvanlarına yönelik yalnış uygulamalara karşı insani ve vicdani boyutta tüm yasal tedbirlerin alınması için destek olacağınıza,
  4.  Doğayı ve Hayvanların Yaşam Haklarını koşulsuz koruyacak uygulamları da içeren bir yasa tasarısı hazırlanması için destek olacağınıza, şehrin izdeki hayvan haklarına ilişkin uygulamaların yasaya uygun ve doğru yapılması için gönüllü kişi ve kuruluşlar ile iletişim kurarak söz vermenizi talep ediyoruz.
  5. Seçildiğim takdirde bu taleplerimizi yerine getireceğinize söz vermenizi talep ediyoruz.

Yarıcı son olarak; ”Sözlerimi hepimizi derinden etkileyen, üzücü bir olaydan bahsederek bitirmek istiyorum. 15.05.2018 tarihinde Konya İli Ereğli ilçesinde ikamet eden A.ş isimli şahıs köpeğe tecavüz ettiği, farklı yollarla cinsel ilişkiye girdiği hayvana bilerek acı ve ızdırap verdiği, hayvanın yaşam hakkına kastettiği görüntüleri video olarak Facebook sitesinde aleni bir şekilde yayınlamıştır. Bahsi geçen şahıs savunmasında; ” Cep telefonumu bir kırathanede unutmuşum.Orada bilmediğim şahıslar tarafından teefonuma yüklenmiştir. Bu görüntüler bana ait değildir.” dedi ve A.Ş hayvana yönelik kötü muamale sebebi ile 625 Tl idari para cezası ödeyerek serbest bırakılmıştır. Hayvanlara karşı yaşanan bu hak ihlalerinin son bulmasını istiyoruz.” dedi.

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir