Sürmene’de Öğrencilerin Büyük Mağduriyeti

342

Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur; ”2016-2017 Eğitim Öğretim yılında birleştirilen ve tek bir ortaokula dönüştürülen Hasan Tahsin Kırali Ortaokulu ile Ayşe Kırali Ortaokulu öğrencilerinin bu yıl uygulamaya konulan Ortaöğretime yerleştirme sürecinde birleşen bu iki okuldan , Ayşe Kırali Ortaokulu öğrencileri tercih ettikleri okullara yerleşirken, birleşen diğer okul Hasan Tahsin Kırali ortaokulu öğrencilerinin büyük çoğunluğu tercih ettikleri okulların hiçbirine yerleşemediler.” dedi.

Nur sözlerine; ”Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, sorunun nedeni, Ayşe Kirali Ortaokuluna eklenerek birleşen Hasan Tahsin Kirali ortaokulu son sınıf öğrencileri, sistemde “ nakil gelen öğrenci “ ve birleşilen okulda “4 dönem eğitim öğretim gören öğrenci”ler olarak gözükürken, Ayşe Kirali Ortaokulundaki öğrenciler ise, “8 dönem eğitim- öğretim görmüş öğrenciler”olarak gözükmektedirler. Birleşen okullardaki öğrenciler okullarında eşit dönem eğitim öğretim görmüş olduğu gerçeği sisteme işlenememiştir. Bu durum, yerleştirmede birleşen okullardan Ayşe Kirali ortaokulu öğrencilerine büyük avantaj sağlarken ,diğer birleşen Hasan Kirali ortaokulu öğrencilerinin büyük mağduriyet yaşamalarına neden olmuştur.” diye konuştu

Nur;”Çocuklarının hiçbir okula yerleşemediğini öğrenen veliler hemen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Dilekçeyle baş vurup, çocuklarının mağduriyetlerinin giderilmesini istemişlerdir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kaymakamlık üzerinden veli dilekçelerini İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, İl Milli Eğitim Müdürlüğü de Milli Eğitim Bakanlığına göndermiştir. Bakanlık tarafından kendilerine henüz bir resmi cevap verilmemiş, ancak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sözlü olarak çocuklarının mağdur edilmeyeceği sözü verilmiştir. Çocuklarının normal koşullarda tercih ettikleri okullara yerleşeceğini düşünen Veliler , bu durum karşısında endişeyle beklemeye başlamışlardır. 06 Ağustos 2018 tarihin de uygulamaya başlanılan nakil yerleştirme süreciyle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığımızın aldığı yeni kararlar doğrultusunda Sürmene de bulunan iki Anadolu Lisesine sadece 8 er öğrenci kontenjanı eklenmiş, Öğrencilerin tercih edeceği okul sayısı 3 den 5 e çıkarılmıştır, Okulda bulunduğu dönem şartı da ortadan kaldırılmıştır. Ama bu durum bile hiçbir okula yerleşememiş Hasan Kırali Ortaokulu öğrencilerine pek bir şey kazandırmamıştır. Çünkü, artırılan kontenjanlar sadece Hasan Kırali Ortaokulu son sınıf öğrencileri için değil, tüm Sürmene’deki Ortaokul son sınıf öğrencilerinin geneli içindir. Ayrıca ilk yerleştirme döneminde eşit durumda sayılmayıp avantajlı durumda yerleşen Ayşe Kırali Ortaokulu öğrencilerinin yerleşmiş olma durumları değişmemiştir.” ifaedelerini kullandı.

Son olarak Nur; ”Sonuç olarak Okulların birleştirilmesi sürecinde yapılan yanlışlık bugün öğrencilerimizin ve Velilerimizin mağdur olmalarına neden olmuştur.
Trabzon Eğitim-SEN Şubesi olarak, Sayın Milli Eğitim Bakanımıza ve Sayın Valimize sesleniyoruz. Sürmene’deki bu uygulamadan kaynaklanan belirsizliği ve mağduriyetleri ortadan kaldırınız. Çocuklarımız istedikleri ve hak ettikleri okullarına biran önce yerleşebilsinler.” dedi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir