ÇHD: Her şeye Rağmen Soma Dava’nda Sona Geldik Herkesi Soma Davasına Çağırıyoruz

207

Soma Dava’sında 9 Temmuz Pazartesi Günü Saat 09:00’da Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde son mahkeme görülecek ve Soma Katliamı hakkında karar verilecek.Çağdaş Hukukçular Derneği Soma Davası için çağrı yayınladı.

13 Mayıs 2014 sabahı daha önceki günlerdeki gibi servisine binip ocağa gittiler.Ağır çalışma koşulları üretim baskısı amirlerin hakaret dolu dolu davranışları ile geçecek bir vardia daha…Son vardiaları oldu 301’in Ülke tarihine en fazla ölümle sonuçlanan işçi katliamı olarak kayıtlara geçti Soma. 301 ölüm 168 yaralanma ve geri kalanların hiç dinmeyecek acıları ile.

Maden ocağını işleten Soma Kömürleri A.ş yöneticileri, işveren vekilleri,taşeronlar,vardia amirleri,iş güvenliğinden sorumlu amirler,teknik nezaretçi, denetlemekle görevli olan kamu kurumları el birliği ile bu katliama sebep oldular.
4 yıl süren yargılanmanın sonucunda 9 Temmuz Pazartesi Günü Soma Katliamı Davasında nihayet mahkeme kararını açıklayacak.Ancak devam devan yargılama boyunca siyasal iktidar tarafından yargılamaya nasıl yön verilmeye, sanıkların nasıl korunup kollanmaya çalışıldığını bizzat gördük.Davayı başından beri takip eden mahkeme heyeti,duruşma savcısı,HSK Kararı ile değiştirildi; Şirket patronunun şikayeti üzerine açılan ” gizli” soruşturma sayesinde yargılama yaklaşık 1,5 yıl sekteye uğratıldı.Yine ailelerin Avukatı ve Genel Başkanımız Selçuk Kozağaçlı’ya tutuklanmadan önce savcı tarafından ”Soma Davasını neden takip ettiği soruldu.

Her şeye rağmen artık sona geldik.Şimdi katliamdan sorumlu olanlar için mahkeme nasıl bir hüküm kuracak ve tarihe nasıl bir not düşecek hep birlikte göreceğiz.Siz meslektaşlarımızı ve kamuoyunu o gün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi salonunda ve hatta salona sığmayacak kadar çok olarak katledilen madenciler ve aileleri için hala iş sağlığı koşullarının olmadığı maden ocaklarında ekmek parası için kömür karasına bulanan tüm madenciler için oraya çağırıyoruz. Herkesi Soma’ya, yitirdiklerimize ve kendi geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir