Kadın Dayanışma Vakfı 25. Yaşında

308

Şiddete karşı kadın dayanışmasını kurmak için yola çıkan Kadın Dayanışma Vakfı 25 yaşında!

Kadın Dayanışma Vakfı 25. yılını kutlamak için basın açıklaması yayınladı.

Basın açıklamasında;

Yıllar yıllara, nesiller nesillere el verirken Kadın Dayanışma Vakfı, mücadelesini dayanışma ve kolektif mücadeleye inanan kadınların katkılarıyla büyütmeye devam ediyor.

Kadın Dayanışma Vakfı, 1980’lerin sonunda Ankara’da Kadın Tartışma Grubu olarak bilinç yükseltme toplantılarıyla bir araya gelen ve şiddete maruz bırakılan kadınlara destek olmak için 1991’de Kadın Danışma Merkezi açan feminist kadınlar tarafından kuruldu.

Vakfın resmen kurulduğu 1993’ten bugüne toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele ediyoruz. 25 yılda Kadın Danışma Merkezimizde binlerce kadına ücretsiz sosyal, hukuki ve psikolojik destek sunduk. Bu sürede yürüttüğümüz 3 sığınak çalışması ile 500’e yakın kadın ve çocukla dayanışma kurduk. Bunları yaparken kadınların beyanlarını esas aldık, şiddetin asla haklı sebebi olamayacağı ön kabulüyle, kadınların kendi güçlerinin farkına vararak hayatlarına sahip çıkmaları için onlarla yan yana durduk, dayanışmayı birlikte ördük.

Farkındalık yaratmak için mahallelerde buluştuğumuz kadınlarla, lise ve üniversitelerde bir araya geldiğimiz öğrencilerle, alanda çalışan aktivistlerle dayanışma atölyeleri düzenledik. Kadına yönelik şiddetin önlenmesini sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılması için savunuculuk yaptık. Deneyimlerimizi ve sözümüzü kamuoyuyla paylaştık. Çalışmalarımızı feminist ilkelerle yürüttük, yöntemlerimizi Türkiye feminist hareketinin birikimi şekillendirdi. Birbirimizle ve erkek şiddetine karşı mücadele eden kadınların direniş hikâyeleri ile güçlendik.

Kadın Dayanışma Vakfı olarak 25 yıldır büyük bir emekle verdiğimiz mücadeleyi yine kadınlarla birlikte güçlenerek, erkek şiddetine karşı kadın dayanışmasını büyüterek sürdüreceğiz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir