Hayvan Öldüren İnsan da Öldürüyor

1168

YADİGAR AYGÜN-EMPATİ HABER
Ankara Polatlı’da Eylül adlı bir çocuk Tecavüz edilerek öldürüldü. Fail küçük bedeni elektirik direğinin dibine gömdü. Yaşanan bu acı karşısında hala çok üzgünüz hepimiz. Bir çocuğun hayalleri çalındı. Hayatı çalındı. Üzücü olan şu ki bu fail daha önce iki köpeğe tecavüz ederek, iple boğarak öldürdü. İki canı iple boğduğunda herhangi bir ceza almadı maalesef. Ülkemizde hayvanlara yönelik suçlara ceza verilmemesi, Eylül’ün de ölmesine zemin hazırlamış oldu.
Bir canlıyı öldürebilen insanı öldürmez mi?
Yapılan araştırmalarda seri katillerin, cinsel istismarcılar uygulayanların, şiddet uygulayanların, katillerin ilk olarak hayvanlara şiddet uyguladığının daha sorasında diğer savunmasız canlılara yani çocuklara yöneldiğinin artık farkında olmalıyız.Bu katillerle her gün aynı ortamda yaşıyoruz. Türkiye’deki hayvan katliamlarının, çocuk istismarlarının artık durması gerekiyor. Toplumsal bir çöküşün eşiğindeyiz çünkü artık. 2014-2017 arasında 90 binden fazla çocuk istismara maruz kaldı. Türkiye çocuk istismarında üçüncü sırada. Çocuk evliliklerde 1.sıradayız. Hayvana yönelik hak ihlallerine gelince ise yılda 8 milyon hayvan işkenceye, tecavüze maruz kalıyor. Bu veriler bizim utanç tablomuz.

Fail Neden Çocukları ve Hayvanları Hedef Alıyor?

Yapılan araştırmalarda seri katillerin, cinsel istismarcıların, şiddet uygulayanların, katillerin ilk olarak hayvanlara şiddet uyguladığının daha sorasında diğer savunmasız canlılara yöneldiğini görüyoruz. Bir hayvan ben tecavüze uğradım diye şikayet edemez. Bir hayvan ben dayak yedim diye şikayet edemez. Üç yaşındaki çocuk bu kişi bana cinsel istismarda bulundu diyemez hatta bu yapanı çoğu zaman teşhis bile edemez çünkü çoğu ölüyor. Failler de ilk olarak şiddeti, istismarı, hayvanlara ve çocuklara uyguluyor. Bir hayvanı öldüren bir çocuğu öldürebiliyor. Eylül vakaasında yaşanan tam da budur.Fail daha önce iki cana tecavüz edip iple boğarak öldürdü. İki can yetmeyince bir çocuğun canını aldı. Gereken ağır cezayı almadığında tekrar tekrar hayvan ve çocuk, insan öldürmeye devam edecek. Hayvana yönelik ihlallerde ceza almayan insanlarla her gün aynı, parkta, sokakta, binada, sosyal yaşam alanlarında yaşıyoruz. En ağır cezayı almadığı taktirde yaşanan bu vakaalar daha çok artacak. Masum canlılar daha fazla zarar görecek. Ben daha fazla masum canlıların zarar görmesini, acı çekmesini istemiyorum. Bunun için yargıdan en ağır şekilde faillerin cezalandırılmasını istiyorum. Hayvanlara Yönelik şiddet için kanun tasarısı çıksın istiyorum. Her canlının yaşam hakkı var. Bir canlının yaşam hakkını başka bir canlının almaya hakkı yok. Bu yüzden hayvanların, çocukların, insanların yaşam hakkına sahip çıkalım. Savunmasız canlıların sesi olalım.
2 thoughts on “Hayvan Öldüren İnsan da Öldürüyor

  1. Gülay çelenk

    Merhabalar Size katılıyorum Yadigar hanım Maalesef durum aynen bu bizde bir stk olarak bursa nilüferde bulunan kadın stk ları bursa barosu ve üniversitemizdeki Akademisyenlerle psikolg ve sosyoloğlarla nilüfer kent konseyi kadın meclisinin öncülüğünde bir araya gelerek bir tasarı hazırlamayı bunu da meclise sunmayı düşünüyoruz. Ben ayrıca nilüfer kent konseyi kadın meclisi başkan yardımcılarındanım Yürütme olarak böyle bir çalışma başlatıyoruz. Hayvan hakları gurubumuzda Ekibe dahil

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir