FINDIK-SEN ve Çiftçi-SEN ; Köylünün, Çiftçinin Derdi Seçim Derdine Kurban Gider

192

Fındık Üreticiler Sendikası(FINDIK-SEN)  ve Çiftçi Sendikaları Konfedarasyonu(ÇİFTÇİ-SEN) ortak basın açıklaması yayımladı.

Basın Açıklamasında;

Köylünün Çiftçinin Derdi Seçim Derdine Kurban Gider

Her seçim öncesinde köyler seçim çalışması yapan siyasilerin uğrak yerleridir. Seçim olmadığında gözlerden ırak olan köyler seçim bahanesi ile birden gözde yerler oluverirler. Siyasiler köyleri ziyaret eder, vaatlerde bulunur, oy isterler. Bir kaç çay sohbeti, bir iki fotoğraf, bir kaç oy sözü. Köylünün, çiftçinin geçim derdi, seçim derdine kurban gider.Türkiye 24 Haziran’da seçime gidiyor. Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de siyasiler bir takım vaatlerde bulunacaklar. Şüphesiz bir takım ödünler vermeleri de olasıdır. Ancak, fındık üreticilerinin yapısal sorunlarını çözecek bir irade oluşacak mıdır?

Tamam mı Devam mı Sınırına Çoktan Vardık

Ülkemizde yıllardır uygulanan tarım politikaları ve özelde fındık tarımına yönelik politikalar, köylüyü, çiftçiyi bezdirmiş, tarımı terk edecek noktaya getirmiştir. Fındık çiftçisi, çiftçiliğe tamam mı devam mı sınırına çoktan varmıştır. Fındık bahçeleri hızlıca kaderine veya şirketlere terk edilmektedir.Fındık Üreticileri Sendikası’nın bu konudaki tavrı nettir: biz örgütsüz olduğumuz sürece sorunlarımız çözülmeyecek. Gittiğimiz her köyde, katıldığımız her toplantıda basit bir cümle kullanıyoruz: seçim değil geçim! Her köye, geçimlik derdimiz olan fındık üreticiliği için gidiyoruz. Fındık üreticileri olarak fındık üreticileri ile buluşuyor, geçim için mücadelemizi büyütüyoruz. Fındık üreticileri olarak, çiftçiliğe devam etmemizi sağlayacak, tutarlı bir fiyat politikası talep ediyoruz. Fındık üreticilerinin kooperatifi olan FİSKOBİRLİK’in demokratik bir şekilde yapılandırılmasını istiyoruz. Ayrıca, anayasal hakkımız olan sendikal örgütlenme için mecliste bekleyen düzenlemenin yapılmasını istiyoruz. 24 Haziran seçimlerinde, seçim peşinde olanlar değil geçim derdinde olan fındık üreticileri kazansın. Fındıkta sömürüye tamam, mücadeleye devam!Birleşirsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir