Çoşkun Dilber: MEB’e Çağrımızdır İçinizdeki Kripto FETÖCÜLERİ Defedin!

194

YADİGAR AYGÜN-EMPATİ HABER

Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Çoşkun Dilber yönetici atamaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Çoşkun Dilber;
Milli Eğitim Bakanlığı yönetici atama sonuçlarını açıkladı. Ancak sonuçlar tıpkı geçtiğimiz yıllardaki yönetici atamalarında olduğu gibi hak gaspının yaşandığı, kul hakkının yenildiği, torpillilerin, yandaşların kayırıldığı bir tabloyu ortaya çıkardı. Siyasi saiklerle hareket edenler, kendisinden olmayanlara adeta kıyım yaptı. Açıklanan mülakat sonuçlarından anlaşılıyor ki; sözde bir sendikanın yöneticileri ellerinde liste ile kimin hangi okula görevlendirileceğini, kimlerin saf dışı bırakılacağını hesap etmiş, sözde siyasilerde buna müsaade etmiştir. Üstelik kamuoyuna yansıyan iddiaları gizlemek için sonuçların liste halinde de yayınlanmadığı görülmektedir. Sonuçlar liste halinde yayınlansa yaşanan gayri ahlaki düzen tüm çıplaklığıyla ortaya dökülecekti. Tabi şunu da belirtelim, sonuçlar liste halinde ilan edilmese bile sendikamıza çok sayıda şikâyet ulaşmaktadır. Bu minvalde yönetici atama mülakat sonuçları ile ilgili bazı örnekleri paylaşmak istiyoruz:
Bursa’da Eğitim Yönetimi alanında tezli yüksek lisans mezunu ve aynı alanda doktora öğrencisi olan bir öğretmenimiz, müdür yardımcısı olmak için yönetici atama mülakatına giriyor ve komisyon kendisini yetersiz görerek, geçen yıl mülakatta 41,2 puan, bu yıl ise 44,6 puan veriyor. Yine bilgisi ve birikimi ile meslektaşlarına örnek olan, İstanbul’da çok çeşitli okullarda yıllarca müdürlük yapan, mesleğinde 36 yılı devirmiş, bir öğretmenimize yönetici mülakatında 2017 yılında 54,2, 2018 yılında 54,4 puan verilmiştir.
Peki Türkiye geneli böyle iken Trabzon’da uygulama nasıl? Geçen yıl ki mülakatta barajın 60 olduğu yerde 59.20 ile bırakılan bir müdürümüz mahkemeye başvurmuş ve verilen puanın hukuksuz olduğu tescillenmiş ve mahkemeyi kazanmıştır. Yeni yönetici mülakatında mahkeme kararına rağmen bu müdür adayımıza 50.40 verilmiştir. Bu örnekleri uzatmak mümkündür. Görüleceği üzere milimetrik puanlar verilerek, ince hesaplar yapılarak, bu makamları anasının ak sütü gibi hak edenler elenmiş, yerlerine bilgi, birikim, tecrübe kriterleri yerine bir yerlerin siparişiyle hiçbir ayırt edici meziyeti olmayanlara atanacak puanlar verilmiştir. Aslında düşük puan alanların neyi bilemeyerek düşük puan aldığından çok, yüksek puan alanların hangi soruları cevaplandırarak yüksek puan aldıkları sorgulanmalıdır.
Öte yandan sendikamız şeffaflık ilkesi gereği MEB’den sonuçların tüm valilikler tarafından liste halinde yayınlanmasını talep etmiştir. Çünkü yönetmelik açıkça bunu emretmektedir. Ancak bu yapılmamıştır. Çünkü yapılan çirkinlik çok net ortaya çıkacaktır. Verdiği puanın arkasında duramayan bir idarenin, bu ülkeye nasıl bir katkı sağlayabileceği aslında ortadadır. 15 Temmuzu yaşamamıza sebep olan zihniyet ve uygulamaların, başkaları tarafından başka ad ve nam altında yapılması, bu uygulama ve zihniyeti aklar mı? Paralelin cemaat olanı yanlışta siyasi, kırtasiyeci veya sendika olanı doğru mu?
Tecrübelerimiz gösteriyor ki; şeffaf olmayan, sendika temsilcilerinin yer almadığı, kamera kayıtlarının bulunmadığı mülakatlarda, kariyer ve liyakat hatta sadakat yerine, başka unsurlar esas alınmaktadır. Kamu düzeni, idari iş ve işlemler kamu binalarından değil, ahbap-çavuş ilişkisi kapsamında, çay ocakları, sendika binaları ve kırtasiyecilerden idare edilmektedir. Bu uygulamalar devlete ve adalete olan güveni sarsmakta, devlet ile kamu çalışanları arasına mesafe koymaktadır. Bu yolla milli birlik ve beraberlik ruhu sabote edilmektedir. Buna müsaade etmemek gerekir.
Türk Eğitim-Sen olarak, her fırsatta yönetici atama sonuçları açıklandığında geçtiğimiz yıllardaki ayrımcılığın, ötekileştirmenin yaşandığını görürsek, bunun sorumlularını ülkemizde oluşan milli birlik ve beraberlik havasını bozmak isteyen Kripto Fetöcü ilan edeceğimizi söylemiştik. Nitekim bugün de bu sözümüzün arkasındayız. Yaşananlar göstermiştir ki, bazı teşkilatlarda bir gizli çete vardır. Bunlar devletimizin bekasına yönelik saldırılar karşısında bir ve bütün olan Türk milletini ayrıştırmak isteyen, kamu çalışanlarını ‘Benden olan-olmayan’ şeklinde kategorize eden, çalışma barışına nifak sokmak isteyen Kripto Fetöcülerdir.
Türk Eğitim-Sen olarak, yetkilileri göreve çağırıyoruz; bu mülakatlar iptal edilmeli yerine yazılı sınav getirilmelidir. Yapılacak yazılı sınav sorularının çalınmamasına da özel özen gösterilmelidir. Kamu çalışanı arasına, kamu çalışanı ile devlet arasına nifak sokmak isteyen kriptolar nerede olursa olsun etkisiz hale getirilmelidir.
Türk Eğitim-Sen olarak mülakat sistemine kimin atandığına bakılmaksızın karşıyız, karşı olmaya da devam edeceğiz. Bu noktadaki karalı duruşumuz, mücadelemiz sonuç alıncaya kadar devam edecektir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir