4 Asırdır “Düşünüyorum, Öyleyse Varım”

552

Haber: Seher Durgut// 422 yıldır “Düşünüyorum, öyleyse varım” felsefesi, nesillerden nesillere geçerek devam ediyor.

422 yıl önce bugün dünyaya gelen ünlü düşünür, felsefeci ve matematikçi René Descartes  ölümsüzlüğe imza atanlardan.

Peki Descartes kimdir? Ünlü Fransız matematikçisi ve filozof olan “Descartes” aynı zamanda bir bilim adamıdır. 31 Mart 1596 yılında La Haye de doğmuştur. İlköğrenimini Cizvit Kolejinde yapan Descartes daha sonra üniversite öğrenimi Poitiers üniversitesinden aldı. Senelerce birçok farklı ülkede kalarak ilmi çalışmalar yaptı.

Descartes, cebir ve geometri teorilerine getirdi yenilikler sebebi ile büyük matematikçiler arasında yer alır. Aynı zamanda kendisine felsefe alanında da önemli bir yer edinmiştir. Felsefe alanında skolastik sistemi reddetmiş ve Düşünüyorum, o halde varım! Sözünden yola çıkarak teorilerini Salt Akıl temeli üzerine kurmuştur. Hayatta hiçbir şeyi ispatı olmadan kabul etmeyen Descartes, şüpheci bir tavır takınmıştır. Bu tavrı ile tanrının varlığını da sorgulayan Descartes, metafizik alanında yaptığı çalışmalar ile bu durumu kendine göre izah etmeyi başarmıştır. İlim alanında yaptığı çalışmalar ile kısa bir idealizm döneminden sonra realizme ulaşmayı başarır.

Ünlü filozof Descartes’in hem felsefe alanında hem de eserlerinde ilk olma özelliğini “Denemeler” adlı eserinde barındırmaktadır. Dört bölümden oluşan bu eserde, geometri, optik, meteorlar, metot konuları üzerinde durmuştur. Bu eseri ile felsefe alanına getirdiği yeniliklerin temellerini atarak, felsefeye daha modern ve daha yenilikçi bir biçim kazandırmıştır.

İnsanlığın gelişmesindeki temel bilimlerin geliştirilmesini kendisine vizyon olarak belirleyen Descartes bu alanda kendisini ve çalışmalarını oldukça ilerletmiştir.

Descartes; “Hiçbir şey keşfedilemeyecek kadar uzak olamaz sözünü” hayatına uyarlamış ve yaptığı bütün çalışmaların peşinden bu söz doğrultusunda koşarak ulaşmıştır. Yaptığı çalışmalar ile başarı basamaklarında zirveye çıkmayı başaran Descartes, bu başarılı ve tarihte hep kendinden bahsettirecek çalışmalarına 54 yaşında 1650 yılında son vermiştir.

Ölmeden ardında birçok eser bırakan Descartes, ölümünün ardından da basılmamış bir çok eseri hayata geçirilmiştir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir