Kadıköy’de Vegan Yürüyüş Gerçekeşti

268

YADİGAR AYGÜN-EMPATİ HABER
Hayvan Özgürlüğü İnsiyatifi öncülüğünde Kadıköy Boğa Heykeli’nde buluşan veganlar, hayvan kullanımının sonlandırılması, adalet ve özgürlük talebiyle yürüyüş gerçekleştirdi. 07 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşen yürüyüş sonrasında basın açıklaması gerçekleştirildi.


Basın açıklmasında;
Tarihsel süreçte adalet denince akla insan geliyor. İnsani değerlerin insan için yüceltildiği bir zamanda yaşıyoruz. Peki ya insan dışı hayvanlar? İnekler, tavuklar, arılar, balıklar… Tıpkı insan gibi acıyı, mutluluğu bilen; sinir sistemine sahip bu bireyler? Bu dünyada var olduklarının farkında olan, bizlerle aynı yer ve zaman ağına takılmış yeryüzünün hissedebilir toplulukları. Madem hissedebilirler, madem acıyı biliyorlar; o zaman neden onları kullanıyoruz? Neden onları mallarımız, kaynaklarımız, kölelerimiz yapıyoruz? Hem de bunu yapmaya ihtiyacımız yokken. Hem de bunu yapmadan hayatta kalabiliyorken. Hem bu edim tamamen keyfiyken. Bu resimde siz de bir sorun görmüyor musunuz? ” Güçlü olan haklıdır.” fikri size de yanlış gelmiyor mu? Kültür, alışkanlıklar, çoğunluğu takip etmek adına ne derseniz deyin bunların hissedebilir canlıların kullanılmadan özgürce yaşamasına engel teşkil etmemeli.

VEGANLIK ADALET İÇİN OLMAZSA OLMAZ ETİK BİR GEREKLİLİKTİR

Bizler veganız. Bizler için hayatın merkezinde adalet var. Bu adalet, bireylere göre değişmiyor. Bu adalet anlayışı, mevcutta eksik ve kapsayıcı olmayan güncel pratiğin çemberini genişletiyor; içerisine ” öteki”leri yani her yıl yüz milyarlarcası kullanılan, öldürülen, hayatları ellerinden alınan hayvanları dahil ediyor. Veganlık, adalet için olmazsa olmaz etik bir gerekliliktir. İnsan türünün hissedebilir canlılar olan diğer hayvan türleri üzerinde kurduğu ve onları mal ve kaynak olarak konumlandırdığı türcülük(türe göre ayrımcılık) tabanlı hakimiyetin reddi, adalet için başlama noktamızdır.

VEGANLIK HAYVANLARIN TAMAMEN ÖZGÜR OLACAĞI BİR DÜNYA OLUŞTURULMA ÇABASIDIR
Yılda 150 milyardan fazla hissedebilir canlının hayatı elinden aldığımız bir gerçeklikte, sayılarla değil hayatlara odaklanıyoruz. Tıpkı her bir insanınki gibi her bir hayvanın menfaati için tek bir gerçek var: Özgür olmak! Özgürlük ve adaletin gri alanı yok. Veganizm hayvanların içinde bulunduğu mevcut şartların iyileştirilmesi yada mevcut şartlar baki kalarak hayvanlara daha iyi muamele edilmesi meselesi değil, hayvanların tamamen özgür olacağı bir dünyanın oluşturulması çabasıdır.


VEGANLIK HAYVAN KULANIMINA KARŞI ÇIKMAKTIR

Veganlık, hayvan kullanımına karşı çıkmaktır. İneğin buzağı için ürettiği sütü çalmayı, bir kadın olan tavuğun yumurtasını almayı sonlandırmak; herhangi bir hayvanı kaynak olarak görmeyi bırakmaktır. Veganlık zaten bizim olmayanlardan elimizi çekmek, devam eden yanlışı sonlandırmak hayvanı bedeni ve kanı üzerinden inşa edilen ceberut tahakküm imparatorluğunu özgürlük ve adalet adına yıkmaktır. Veganlık, hayvanlar ile insanların topyekün özgür olacağı, mezbahaların ve her türlü hayvan kullanımının yok olmasıyla savaş alanlarının tarih kitaplarının tozlu sayfalarında kalacağı bir dünyanın yegane teminatıdır.


VEGANLIK BİR ADALET MESELESİDİR VEADALETE HEPİMİZİN İHTİYACI VAR

Hayvanların tabakta yemek, bardakta içecek, bedende kıyafet, laboratuarda denek, faytonda binek olduğu, sirklerde, hayvanat bahçelerinde, yunus parklarında esaret içinde bulunduğu, dövüşlerde, yarışlarda kumar objesi olarak kullanıldığı, petshoplarda parayla parayla alınıp satıldığı, ekosistemi hiçe sayan projelere girişilerek yaşam alanları ormanlar olan hayvanların evsizleştirildiği, işkenceden tecavüze hayvanlara karşı işenen suçlara kabahat kapsamında 625 TL para cezası kesildiği, küfrün, aşağılanmanın, hakaretin hayvan isimleriyle karşılandığı, hissedebilir canlı oldukları halde birey olarak değil mal olarak tanımlandığı bir dünyada veganlık bir diyet ya da hayat stili değil, bir moda ya da sağlıklı yaşama trendi değil, özgürlük ve adalet talebinin ta kendisidir. Veganlık bir adalet meselesidir ve adalete hepimizin ihtiyacı var.

Basın açıklaması sonrasında veganlık hakkında bilgi almak isteyen bireylerin soruları yanıtlandı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir