Cerattepe Cengiz Holding’e Serbest Halka Yasak!

339

YADİGAR AYGÜN- EMPATİ HABER

Yeşil Artvin Derneği “Cerattepe için Artvin Buluşması” etkinliğinin Artvin Valiliği tarafından yasaklanmasına karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan basın açıklamasında;

Kamuoyunun bildiği üzere Türkiye’nin dört bir yanındaki Artvin Dernek ve Vakıfları ile Yeşil Artvin Derneği tarafından organize edilen “Cerattepe için Artvin Buluşması” Forum ve Konserleri için Derneğimiz Artvin Valiliğine 25 Temmuzda bir izin başvurusu yapmıştı.

Kafkasör yaylasında piknik ve Çoruhparkta konserler şeklinde yapılması öngörülen etkinliklere OHAL’in kalkmış olmasının da memnuniyeti ile bu kez izin verileceği duygusu hakimdi. Öyle ya 25 yıldır tamamen hukuk içinde ve izin alınarak yapılmış olan tüm etkinliklerimize son yıllarda OHAL bahanesiyle izin verilmiyordu. İzin taleplerimizin artık kabul edileceği ve bu kez bir kişi değil, tüm halkın söylediklerine bir kez olsun kulak verileceğini düşündük doğal olarak. Yanılmışız!

Üç hafta önce yaptığımız izin başvuru için ayrıca iki kez de valiliğe gidilmesine rağmen ancak bugün (16 Ağustos) saat 16:00 sularında cevap alabildik.
“Etkinliğin Bayram tatiline denk geldiği, çok sayıda turist olduğu, yoğunluğun bayramlarda arttığı ve vatandaşların mağduriyetlerinin olmaması …. “ ile “ falanca ve filanca sayılı kanunlar” gibi inanılmaz gerekçelerle etkinliğimizin uygun görülmediği Derneğimize bildirilmiştir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, Sivil Toplum Kuruluşlarının varlığı ve faaliyetlerini rahatça icra etmeleri, o ülkede ve kentte, demokrasi varlığının en önemli delilidir. Tabii bunun bir önemi varsa. Toplumun en masum taleplerini bile karşılayamamak, öte yandan bir kente ve ülkeye ciddi zarar verdiği ortada olan bazı özel kişilerin her türlü talebine büyük bir aşk ile olumlu cevap vermek, en hafif deyimle bir demokrasi ayıbıdır. Oysa biz sadece konuşacak, etrafa asit maden suyu, civa ve ağır metal, milyonlarca ton hafriyat atmayacak, suları zehirlemeyecek, ormanları kesmeyecektik. Sahi bunlar olurken sayın valiliğimiz bir şeyler yapıyor mu? Mesela derelerin suyunu bir kez tahlil ettirdiler mi? Ormanlara dökülen hafriyatlara ilgili falan ve filan sayılı yasa ve yönetmeliklere göre gereğini yaptılar mı? Yoksa bu makamın görevi toplum sağlığı yerine konuşanları susturmak mıdır? Biz yine de hatırlatalım dedik. Bir Vali’nin görevi toplumuna kulak vermektir, bir kez olsun dinlemektir söylenenleri. Artvin halkı bir vatan haini muamelesi görmekten bıkmıştır ve ziyadesiyle incinmiştir. Bunu muameleyi hakkedecek hiç bir şey yapmamıştır?

Yeşil Artvin Derneği, Artvin Valiliğini kendi ayıbıyla baş başa bırakarak, iptal edilen etkinliklerin yerine Kafkasör Mesire yerinde valiliğin de söylediği gibi tüm Artvinlileri ve Artvinin misafirlerini piknik yapmaya davet etmektedir. Lütfederlerse Sayın Vali de bayramlaşmak için pikniğimize katılabilirler. Bunun için bir izin talebine gerek bulunmamaktadır. Biz iyi biliyoruz ki “Vatanseverlik, ülkeyi sevmektir, hükümetleri değil”
Artvin halkı defalarca kanıtlamıştır vatanseverliğini. Madene karşı olunduğu için vatan haini madenciyi sevince vatansever olunmuyor.
Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir